UNİTY 3D NEDİR?

Unity 3D, bir oyun motorudur. Oyun ve bilişim dünyasına getirdiği en önemli yenilik, gelişmiş özelliklere sahip 3 boyutlu oyunların bilgisayara kurulmadan oynanmasını sağlamak olmuştur.
Unity 3D motorunu kullanan oyunlar, Unity Web Player eklentisi sayesinde hiçbir kurulum işlemi olmadan web tarayıcı üzerinden çalışabilmektedir.
Bu yönü sayesinde oyunlar bilgisayara daha az yüklenirken bir oyuncuyu yeni bilgisayar alma zahmetinden kurtarmış olur.
Öte yandan oyun üreticileri, oyunu kendi sunucularından oynattıkları için korsan oyuna çare bulmuş olur. Unity 3D motoru ile yazılmış oyunlara örnek olarak Battlestar Galactica Online verilebilir.

Unity'nin oyun yapımcılarına sağladığı başka bir kolaylık da Unity ile geliştirilen bir oyunun herhangi bir altyapı değişikliğine gerek olmadan farklı platformlara (PC, Mac, Web, iOS, Android, Windows Phone) uygun olarak derlenebilmesidir.
Bu sayede PC için hazırlanan bir oyun tek tıklamayla Mac içinde çalışır hale getirilebilir.
Unity son derece pahalı diğer gelişmiş oyun motorlarının (Unreal Engine, Havok, vb.) sunduğu gelişmiş shader yazılımı, fizik motoru, animasyon editörü, occlusion culling gibi özellikleri, uygulama be oyun geliştiricilerine makul bir fiyattan sunmaktadır. Unity'nin diğer oyun motorlarından üstün taraflarından biri de oyun geliştirme zamanında geliştiriciye program kodu yazma olanağı vermesidir.
Diğer oyun motorlarının ekserisi grafik ile kodu ayırmışken, Unity ile grafik ve kod birlikte çalışmaktadır. Bu çalışma mantığı geliştiriciye esneklik sağlamakta, geliştirme süresini kısaltmaktadır.
Unity 3D şu anda 3 farklı betik dil yapısını (Java Script, C# ve Boo) desteklemektedir. Unity Web Player eklentisi şu an Windows, GNU/Linux [1], Mac OS X, Android ve iOS işletim sistemlerinde desteklenmektedir.
Kullanım açısından Adobe Flash Player, Adobe Shockwave ve Silverlight benzeridir. Eklenti bilgisayara kurulduktan sonra web üzerindeki bütün Unity animasyonları, oyunlar ve diğer araç-gereçler web tarayıcı ile kolaylıkla çalıştırılabilmektedir.
Unity oyun motoru 3.5 geliştirici sürümü ile artık Flash desteğine de kavuşmuştur. 3.5 Sürümü ile oyun yapımcıları hazırladıkları oyunları Flash 11 destekli cihazlarda oynanabilecek şekilde derleyebilmektedir.
Unity bütün bu avantajlarının yanında Unity 3D'de yazılmış oyunlar düşük ve orta seviye bilgisayarlarda (en düşük 1.6 Ghz işlemci, 500 MB ram) rahatlıkla oynanabilmektedir.

barcode
Destek İçin Buradaki Reklamları Tıklayabilirsiniz.
Destek İçin Buradaki Reklamları Tıklayabilirsiniz.

Ses Kontrolleri

Tam Ekran Yap